دیستون Dyston پودر لئوفیلیزه توکسین بوتولینیوم نوع A است که بعد از بوتاکس مصپورت ، دومین فرآورده و مارک ایرانی می باشد که به وسیله ی ایمن واکسن تهیه و به بازار عرضه شده است.

بوتاکس دیستون صرفاً به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از تزریق دیستون این ماده سریعاً جذب ماهیچه های ناحیه تحت درمان شده و با از کار انداختن موقتی حرکت عضلات و جلوگیری از انقباض آن ها سبب محو کردن و برطرف کردن چین و چروک ها و خطوط پوستی و جوان سازی صورت می شود.

به دلیل محدودیت ورود محصولات معتبر ، استاندارد و باکیفیت و عارضه های مختلفی که از استفاده بعضی از داروهای چینی و غیر اصل در طی سال های اخیر به وجود آمده ، ساخت این دارو سبب خرسندی و استقبال استفاده کنندگان از این نوع محصولات تزریقی گردیده است.

dyston03 scaled - دیستون Dyston

بوتاکس دیستون – Dyston بوتاکس – بوتاکس ایرانی

مشخصات دیستون

دیستون فرآورده تزریقی است که توسط کمپانی ایمن واکسن در داخل کشور تولید می شود که در قالب ویال های 300 و 500 واحدی تهیه و عرضه می گردد. کمپانی تولیدی دیستون مدعی است که این محصول براساس استاندردهای بین المللی EP و USP ساخته شده و تاییدیه وزارت بهداشت و استانداردهای GMP را هم دارد. این دارو حاوی یک ویال توکسین و یک حلال رقیق کننده نرمال سالین 5 سی سی می باشد که بعد از ترکیب شدن به یک مایع روان ، یکنواخت و شفاف در می آید.

ترکیبات تشکیل دهنده و احتمال حساسیت دیستون

این محصول حاوی سم کلستریدیوم بوتولینیوم نوع A و همچنین هماگلوتینین و مواد نگه دارنده حاوی آلبومین انسانی و لاکتوز می باشد. از این رو افرادی که به شیر آلرژی دارند توصیه می شود از تزریق این بوتاکس خودداری کنند.

همه ی آزمایش های کلینیکی این بوتاکس در مرکز پوست و جذام کشور صورت گرفته و ماهیت و سلامتی آزمایش ها و اثربخشی محصول مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و پزشکی ایران قرار گرفته است. همچنین این محصول گواهی و تاییدیه لازم را در زمینه زیبایی و پوست ، برطرف کردن اسپاسم عضلات و میگرن مزمن را هم برخوردار است.

dyston02 scaled - دیستون Dyston

بوتاکس دیستون – Dyston بوتاکس – بوتاکس ایرانی

تاثیرات و ماندگاری دیستون

تاثیرات و مدت زمان ماندگاری دارو به عمق چین و چروک ها ، نوع پوست ، ناحیه درمان ، دوز تزریقی و بدن بیمار وابسته است. ولی مطابق عادت پس از تقریباً 3 الی 10 روز اثرگذاری دیستون قابل رویت خواهد بود و این تاثیرات تا 2 الی 6 ماه دوام و ماندگاری خواهد داشت.

شرایط نگهداری دیستون

فرآورده پیش از ترکیب شدن باید در دمای 2 الی 8 درجه سانتیگراد نگهداری و تا اتمام تاریخ انقضای ثبت شده بر روی جلد دارو بدون مشکل بوده و بعد از ترکیب شدن مایع جهت تزریق و استفاده تا 8 ساعت بلامانع  می باشد.

موارد استفاده زیبایی و درمانی دیستون

اگر به دنبال یک راه حل و روش غیر جراحی هستید تا ظاهر خود را جوان تر و زیباتر نمایید ، دیستون گزینه عالی است.

دیستون جهت درمان و برطرف کردن چین و چروک های پیشانی ، کاهش خطوط شدید و عمقی ، هموار کردن و محو کردن چین و چروک های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دیستون قادر است جهت رفع خطوط و چروک های گردن ، درمان تعریق بیش از اندازه  دست ها و پاها و زیر بغل و انقباضات شدید عضلات نیز موثر و مفید باشد.

ماندگاری نتایج دیستون

اثربخشی و نتایج دیستون به طور معمول تقریباً 4 الی 6 ماه دوام خواهد داشت. هرچند بعضی مواقع تاثیرات آن ممکن است تا 12 ماه هم ادامه داشته باشد.

اشخاص قادرند اثرات و نتایج درمان را با پرهیز از قرارگیری مستقیم در مقابل نور آفتاب ، نوشیدن آب به میزان کافی جهت آبرسانی به پوست و رعایت تغذیه مناسب به حداکثر برسانند.

dyston01 scaled - دیستون Dyston

بوتاکس دیستون – Dyston بوتاکس – بوتاکس ایرانی

تفاوت دیستون و سایر بوتاکس ها

هر دو این محصولات از یک مواد تشکیل دهنده یعنی سم بوتولینیوم استخراج شده اند ، ولی در ابعاد و اندازه مولکولی اندکی با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع دیستون در مقایسه با بوتاکس زودتر جذب عضله می شود. این یعنی دیستون قادر است سریع تر از بوتاکس اثربخشی خود را اعمال و نتایج آن زودتر قابل رویت شود و ماندگاری بیشتری نسبت به بوتاکس داشته باشد.

علاوه بر این ها ، دیستون قدرت پخش و گستردگی زیادتری نسبت به بوتاکس دارد. با این وجود ، هنگامی که متخصصان این دارو را به طور وسیع تری مصرف نمایند ، امکان دارد موجب افتادگی پلک و پیشانی شود. بدین علت است که تزریق حتماً باید توسط متخصص صورت گیرد. روش تزریق در هر دو نوع محصول به یک صورت انجام می شود ، صرفاً فرق آن ها در مقدار نسبت تزریق آن هاست. دیستون به علت رقیق کردن تقریباً 3 برابر مقدار تزریق بوتاکس است. در پایان میزان درد و عوارض جانبی دیستون در مقایسه با بوتاکس به میزان کمتری گزارش شده است.

عوارض جانبی دیستون

عارضه های جانبی دیستون نیز مشابه بوتاکس می باشد. براساس اظهارات کمپانی تولید کننده ، دیستون امکان دارد سبب ایجاد سردرد ، درد در ناحیه تحت درمان ، واکنش پوست ، نشانه های تنفسی و حالت تهوع خفیف شود. در موارد کمی نیز افتادگی پلک بالایی و پوست پیشانی مشاهده شده است.

اما در صورت ایجاد این عارضه ها با در نظر گرفتن اینکه این شیوه درمانی زیبایی موقتی بوده ، با به اتمام رسیدن مدت زمان دوره ماندگاری محصول ، این عارضه ها هم از بین خواهند رفت. هر چند میزان بروز علائمی نظیر ضعف عضلانی ، بی اختیاری و مشکل در حرف زدن و بلعیدن و تنفس خیلی ناچیز است اما می تواند شدت متفاوتی داشته باشد.

dyston04 scaled - دیستون Dyston

بوتاکس دیستون مانند مصپورت یک محصول تولیدی شرکت های داروسازی ایرانی می باشد.